O wszelakich sondażach mam dość ugruntowaną opinię. I chyba jej odzwierciedleniem był powyższy tytuł dzisiejszego odcinka tetrykowego pisania. Szczególnie krytyczny jestem do badań tzw. opinii publicznej na okoliczność przeróżnych wyborów. By udokumentować, że nie jestem w tym osamotniony cytuję wpis z salony24.pl – blogera o ksywie „fajrant”:
„Moim zdaniem to skandaliczny przykład manipulacji i warto ten tekst rozpropagować i głośno o tym mówić. Wątpię, żeby „dziennikarze” się tym zainteresowali, liczę, zatem na blogosferę.
Tekst oryginalny: „Coś o sondażach GfK Polonia. Wczoraj odebrałem telefon od GfK Polonia. Po chwili rozmowy zorientowałem się, że zaraz wezmę udział w sondażu politycznym i zadowolony, że w końcu na mnie, chociaż raz trafiło, już szykowałem się do rzucenia od niechcenia “głosuję na UPR”. A tymczasem… pan z GfK poinformował mnie, że odczyta zaraz listę komitetów, które startują z mojego okręgu (warszawski okręg nr 4) no i zaczął odczytywać nazwy ośmiu komitetów. “Ogólnopolsko” zarejestrowało się dziesięć.
Jak myślicie, którego brakowało? Oczywiście UPR (np. Libertas był).
Przekazałem Panu, że mają złe dane, ale ten tłumacząc się złą, jakością połączenia zaraz się rozłączył. Po kilku minutach zadzwoniła panienka, odczytując ponownie wybrakowaną listę i zapytałem, dlaczego nie wymieniła komitetu UPR? Powiedziała z pewnością siebie, że takie komitety jak odczytała startują z mojego okręgu, na co zaproponowałem przesłania linku do PKW, coby sobie sprawę wyklarowała. Niby zapisała sobie coś na boku, że UPR, ale zaraz zapytała, “a jak nie UPR to, na co”, co zripostowałem, że “na nic”. Prawdopodobnie pytań w sondażu było więcej, ale do przejścia do kolejnych wymagane było podanie komitetu z listy. No i sondaż na mnie się zakończył. Ot ciekawostka!”

W rzeczy samej ciekawostką jest to, po jaki „gwint” tak się robi? Dla niezorientowanych mechanizm jest dość prosty. Zamawiający badanie (najczęściej partia polityczna lub jakieś ugrupowanie) liczy na określony wynik badania, nie koniecznie im nieprzychylny. No i dostaje produkt, za który płaci. Ot cały mechanizm. Dlatego nie czytam, i nie interesuję się żadnymi badaniami i sondażami. Nie one wpływają na moje zachowanie wyborcze. Jedynie zdrowy rozsądek i trzeźwa ocena sytuacji. Piszę o tym, dlatego, że na jednym z lokalnych portali ws-24 znalazłem informację o sondzie prezydenckiej, jaką przeprowadzono na łamach tegoż. Sonda jak sonda, jedna z wielu. Choć wynik jej jest dość ciekawy.

„Gdyby na prezydenta Świdnicy głosowali tylko nasi internauci, głową miasta zostałby nim… Tadeusz Włodkowski z PSL-u. W naszej sondzie internetowej Tadeusz Włodkowski zebrał ponad półtora tysiąca głosów! Sondę, w której pytaliśmy, na kogo zagłosowaliby Państwo w nadchodzących wyborach prezydenta miasta, prowadziliśmy od tygodnia na portalu ws-24.pl.
Aż 76,5 proc. osób goszczących na naszym portalu postawiłaby na kandydata PSL-u (to liczba 1552 głosów). Drugie miejsce z poparciem 13,1 proc. osób (265 głosów) zyskałby Mariusz Barcicki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, a trzecie z poparciem 6 proc. osób (121 głosów) – obecny prezydent Wojciech Murdzek reprezentujący Wspólnotę Samorządową Ziemi Świdnickiej. Jako czwarty uplasował się Zbigniew Szczygieł, kandydat Platformy Obywatelskiej z poparciem 3,2 proc. głosujących (64 głosy). Na miejscu ostatnim jest kandydat SLD Adam Markiewicz z poparciem 1,3 proc. internautów (26 głosów). W sondzie oddano 2028 głosów.

Dzisiaj nie będę tego komentował, bo mogę jeszcze, nie daj bóg, kogoś urazić. Ale zwracam uwagę na jedno. O kandydaturze zwycięscy dowiedzieliśmy się w ciągu tego ostatniego tygodnia, w którym przeprowadzano badanie. Jestem pełen podziwu dla ludzi pana Tadeusza, że zgromadził wokół tylu oddanych sobie internatów. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że miejscowi Młodzi Demokraci za nic wzięli sobie do serca prośbę dolnośląskiego barona Grzegorza (pisałem o niej dzień wcześniej) i niedbale monitorują internet nie zwracając uwagi na okazję, którą stworzył im miejscowy portal. A fuj! Wasz ulubieniec Ogniomistrz ma tylko 64 fanów. Grzesiek będzie zły!!!

Comments

comments