Tego jeszcze chyba nie było. Jak wyliczył portal swidnica24, liczba chętnych do wolnych miejsc w samorządach jest imponująca – „Wynik jak przy naborze do prestiżowej uczelni, prawie 7,5 kandydata na 1 miejsce do samorządów ziemi świdnickiej. O 169 mandatów w Radzie Powiatu i radach Gmin chce się ubiegać 1255 osób. Państwowa Komisja Wyborcza definitywnie zamknęła listy.”
Są jak zwykle wielbiciele tego typu zmagań – „Prawdziwa bitwa rozegra się w Strzegomiu, gdzie do rady chce się dostać aż 296 osób. Świdnica w tyle – tu o 23 mandaty będzie zabiegać “tylko” 199 kandydatów. W Świebodzicach o 21 miejsc – 196 osób. W pozostałych gminach tłok mniejszy, bo zainteresowanych jest od 43 do 59. Zdecydowanie skromniejsze są listy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydenta Świdnicy. Znów przoduje Strzegom – tu chętnych aż ośmiu! Do powiatu zarejestrowali się kandydaci z 6 komitetów – SLD, PSL, PO PiS, Razem dla Powiatu i Wspólnota Samorządowa. Szalona popularność wyborów w Strzegomiu to podobno wynik miejscowego spisku, który ma jeden cel – „wysadzić” z najwygodniejszego fotela w Ratuszu jego dotychczasowego lokatora – Lecha Markiewicza (Młodszego i Bardziej Uczonego). Tak szczegółowo określam dotychczasowego burmistrza Strzegomia, bo już pisałem o „patencie” z sobowtórem, jaki ma być hitem kampanii w tym mieście. Kandydat Lech Markiewicz (Starszy i Mniej Uczony) to pomysł innego z kandydatów w tych wyborach, o wdzięcznym imieniu Marek. Wielokrotnie „obijany” przy urnie przez Młodszego Markiewicza, podobno zwarł niejaki Gałuszka siły intelektu i innych mocy i wymyślił. Jaki będzie tego efekt? Poza zdezorientowanymi mieszkańcami, pewnie wyższa cena papierosów dystrybuowanych przez miejscową hurtownię o nazwie podobnej jak stolica Peru. Gdzieś trzeba będzie nadrobić straty wynikłe z kampanii wyborczej. Będzie tam pojedynek jeden na siedmiu. Lechu Młodszy-trzymaj się chłopie!!!
A gdzie indziej? Mniej ilościowo. W Świdnicy tylko pięciu. Z czego dwóch jakby swoich, ale z importu (Szczygieł i Kurzawa). Trzech swoich zdecydowanie. Z czego dwóch umocowanych partyjnie – Barcicki PiS i Markiewicz (SLD). I tylko jeden bezpartyjny. Bez zaplecza, pieniędzy partyjnych i całej tej otoczki uzbrojonej w sterowniki. Na dodatek doświadczony, z bagażem ośmiu lat dwóch poprzednich kadencji. Ma zdecydowanie najwięcej szans. I nie trzeba być żadnym wróżbitą, by postawić na Wojtka Murdzka. Tak zresztą przed kampanią stawiał jego najpoważniejszy rywal i wcześniejszy prezydent miasta Adam Markiewicz.
W Jaworzynie Śląskiej i Świebodzicach po czterech kandydatów. O ich szansach wolę się nie wypowiadać, bo różnie może być. W obu gminach do reelekcji stają ponownie obecni burmistrzowie, ale czy im się to uda?…. Zobaczymy. Marcinowice doczekały się trzech kandydatów na wójta. Dwóch z nich już rządziło gminą. Ten nowy, to Władysław Gołębiowski ze Wspólnoty Samorządowej – doświadczony samorządowiec, który ok. dwóch kadencji zasiadał w radzie powiatu. Zostały ostatnie trzy gminy Żarów, wiejska Świdnica i Dobromierz. Tam konkurencja jest najmniejsza i wiadomo, że wszystko rozstrzygnie się w pierwszej turze. W gminie wiejskiej Świdnica największe szanse bezapelacyjnie ma dotychczasowa wójt Teresa Mazurek, które staje do reelekcji a wcześniej przewodniczyła przez jedną kadencję radzie gminy. W Dobromierzu jeszcze raz na stołek wójta ma chrapkę były prominentny działacz SLD – towarzysz Czesław. Czy mu się to uda? Czas pokaże. No i ostatnia gmina, która ostatnio nie schodziła z czołówek miejscowych portali internetowych i gazet papierowych – Żarów. Matecznik posła z Partii Miłości – wielokrotnie za i odwieszanego prawdopodobnie dostanie się w rządzące ręce wielokrotnego zastępcy pani burmistrz Lilii – Leszka Kazimierza Michalaka. Wątpię by wyciągnięty w ostatniej chwili kandydat zbliżony do Partii Miłości miał jakiekolwiek szanse. Choć nic nie jest przesądzone a fortuna kołem się tyczy. „Na któregoś z nich oddamy głos w niedzielę, 21 listopada. Jeśli LDkonieczna będzie druga tura, to odbędzie się ona w niedzielę, 5 grudnia” – jak trafnie zauważył portal swidniczka.com.

Comments

comments